wyszukiwanie zaawansowane
Strona główna » Informacje o materacach

Informacje o materacachDOBÓR MATERACA

Twardość materaca jest odczuciem subiektywnym. To czy materac jest dla nas twardy czy miękki zależy głównie od naszej wagi, od naszych upodobań i od naszych przyzwyczajeń. Określenia materac twardy, średnio twardy - w rzeczywistości mogą dotyczyć tego samego materaca w zależności od osoby, która się na nim położy. Na przykład jeśli osoba o wadze około 80 kg określi dany materac jako średnio twardy to osoba o wadze 50 kg oceni jako twardy, a osoba 100 kg oceni jako miękki. Generalnie przyjmuje się, że człowiek ważący więcej powinien leżeć na materacu twardszym niż człowiek szczupły, który powinien wybrać materac bardziej elastyczny. W materacu zbyt miękkim kręgosłup zapada się za bardzo, w materacu za twardym strefa ugięcia materaca jest zbyt mała. W przypadku zbyt miękkich materaców osoby cięższe będą się zapadać, kręgosłup będzie wyginał się w łuk jak w hamaku wskutek zapadania się bioder, które są najcięższe. Jeśli wybierze się materac zbyt twardy do posiadanej wagi nie zapewni on komfortu spania gdyż zbyt twardy materac wypycha do góry barki i biodra, co wywołuje ucisk na tkanki i powoduje krzywienie się pozbawionego podparcia kręgosłupa.

Prawidłowo dobrany materac dopasowuje się do kształtu ciała gwarantując optymalne ułożenie kręgosłupa. Dlatego producenci wykonują materace o twardości przystosowanej do wagi człowieka.

Występują 4 stopnie twardości oznaczone symbolem H, standardowo określa się twardości:

H1 - oznacza materac miękki, przeznaczony dla osób do 60kg,

H2 - oznacza materac średnio miękki, przeznaczony dla osób od 50-80kg,

H3 - oznacza materac średnio twardy, przeznaczony dla osób od 70-100kg

H4 - materac twardy, przeznaczony dla osób powyżej 100kg,

W dobrze dobranym materacu do wagi człowieka kręgosłup jest ustawiony w linii prostej. Jeden szeroki materac będzie zawsze bardziej miękki niż dwa mniejsze o tej samej konstrukcji. Jeśli materac ma być dla dwóch osób, których waga znacząco się różni, dobrym wyborem są dwa osobne materace do jednego szerokiego łóżka. Dodatkową zaletą takiego rozwiązania będzie to, że praktycznie zostanie wyeliminowane oddziaływanie ruchów jednej osoby śpiącej na drugą.

Przy doborze materaca należy zwrócić uwagę na pozycję, jaką przyjmujemy podczas spania. Uważa się, że osoby zasypiające na boku powinny mieć materace bardziej miękkie, aby barki i biodra mogły zagłębić się w jego strukturę. Osoby śpiące zazwyczaj na plecach powinny wybrać materac nieco twardszy, aby podczas spania na wznak kręgosłup nie wyginał się nadmiernie w okolicach lędźwi.

Biorąc pod uwagę budowę ludzkiego ciała producenci wykonują materace, które są podzielone na strefy twardości materaca. Materace dzielą się na 1-,3-,5-, i 7-strefowe. Strefy twardości materaca wydzielono po to, aby dawały odpowiednie podparcie dla poszczególnych części naszego ciała. Strefy twardości zaprojektowane są pod średni wzrost. Inne są dla głowy, szyi i barków, lędźwi, bioder, ud, łydek i stóp. Pod biodrami i barkami sprężyny są upakowane gęściej, żeby lepiej podpierać te cięższe części ciała. W pozostałych strefach ustawione są luźniej. Dzięki temu podłoże dostosowuje się do ułożenia kręgosłupa.

Czas użytkowania materaca

Specjaliści uważają, że materac powinien być wymieniany średnio raz na 7 – 10 lat. Jeśli nie wysypiasz się dobrze, jakieś części materaca są odkształcone - powstają zagłębienia bądź miejsca wystające - oznacza to, że nadaje się on do wymiany.
 

TYPY MATERACY


Materace piankowe

Materace piankowe zbudowane są z pianki poliuretanowej czy inaczej pianki PU. Pianka PU jest popularnym materiałem dostępnym w wielu wariantach twardości i gęstości. Materace piankowe zbudowane są często z więcej nie jednej warstwy pianek, które maja wpływ na komfort spania. Dostępne są materace, których wkład wykonany jest między innymi z pianki wysoelastycznej. Pianka ta charakteryzuje się większą wagą i elastycznością dzięki czemu wytrzymuje większe obciążenia lepiej podpiera kręgosłup. Inny rodzaj pianki to pianka termoplastyczna jest produktem wysokiej jakości, który przystosowuje się do kształtu ciała zapewnia znakomite podparcie i poprawia krążenie krwi oraz zapobiega bólom mięśni oraz stawów. Pianka ta pod wpływem ciepła ciała, mięknie i idealnie otula skórę.


Materace lateksowe

Materace lateksowe powstają, jako połączenie lateksu syntetycznego z naturalnym mleczkiem pochodzącym z drzewa kauczukowego. Zaletą lateksu jest jego wysoka elastyczność punktowa, przez co materac idealnie dopasowuje się do kształtów ciała. Lateks generuje więcej punktów podparcia dla tej samej powierzchni (niż materac kieszeniowy), przez co dokładniej rozkłada obciążenie. W materacu lateksowym nie występuje efekt bujania się. Materace lateksowe należą do tzw. „cichych materacy”, czyli podczas zmiany pozycji nie wydają niepożądanych odgłosów. Charakteryzują się dobrą izolacją cieplną.


Materace sprężynowe

Materace sprężynowe dzielimy na materace bonellowe i materace kieszeniowe

Materace sprężynowe bonellowe zbudowane są ze sprężyn o kształcie klepsydry połączonych ze sobą za pomocą sztywnego drutu. Tak wykonany wkład materaca tworzy siatkę. Cechą charakterystyczna tego rodzaju materacy jest tzw. elastyczność powierzchniowa, polegająca na tym że, nacisk położony w jednej części materaca rozkłada się równomiernie na sąsiadujące sprężyny dzięki czemu ugina się większa powierzchnia. Niweluje to elekt zapadania. Sprężyny użyte w materacu bonellowym działają progresywnie, czyli im większy nacisk, tym większa siła wypierania, dlatego też materace te są szczególnie polecane osobom o wadze powyżej 80 kg. Materace te polecane są również dla dzieci i młodzieży ze względu na swoją  jednolitą i  bezstrefową konstrukcję. Nie ma obaw dostosowania odpowiedniej strefy materaca do wzrostu dziecka. Ponadto często w pokojach dziecięcych i młodzieżowych łóżko służy jako kanapa. Połączenie sprężyn i ich zależna praca powodują że żadna z nich nie jest przeciążona, co sprawia że jest to jeden z najbardziej trwałych typów materacy.


Materace sprężynowe kieszeniowe to bardziej zaawansowany rodzaj materacy sprężynowych. Poszczególne sprężyny umieszczone są tu w specjalnych materiałowych woreczkach - kieszeniach, które zostały ze sobą zespolone. Dzięki takiej konstrukcji praca jednej sprężyny nie wpływa na drugą. Materac dostosowuje swój kształt do przyłożonego ciężaru. Ta cecha materaca nosi nazwę elastyczności punktowej.  Materac tego typu jest bardziej elastyczny i stabilny co zapewnia doskonałe warunki regeneracji podczas snu. Dodatkowo w materacach tego typu stosuje się zróżnicowane strefy twardości, aby dawały odpowiednie podparcie dla poszczególnych partii naszego ciała. Taka konstrukcja sprawia że materace posiadają właściwości ortopedyczne i są szczególnie polecane dla osób z chorobami układu kostno-szkieletowego. Materac kieszeniowy wyjątkowo dobrze się sprawdza w podwójnych łóżkach, nawet jeśli między użytkownikami jest duża różnica wagi.


WYPEŁNIENIA MATERACY

Pianka poliuretanowa jest odstawowym element wypełnienia materacy. Może ona stanowić główny składnik, jak w wypadku materacy piankowych lub  tylko jedną z warstw. Występuje w wielu wariantach gęstości. Rodzaj pianki określa się symbolem literowym oraz cyframi. Cyfry oznaczają gęstość wyrobu. Wyższa gęstość oznacza również większą twardość. Najczęściej używaną pianka jest pianka T25 która charakteryzuje się niewielką podatność na odkształcania oraz dobrą twardością i sprężystością. Innym często używanym rodzajem pianki jest pianka oznaczona symbolem HR. Jest to pianka wysokoelastyczna - rodzaj pianki poliuretanowej o zwiększonej sprężystości i wytrzymałości.

Pianka termoplastyczna VISCO (memory) pianka termoplastyczna reaguje pod wpływem ciepła i nacisku ciała idealnie dopasowując się do sylwetki. Ma ona działanie ortopedyczne, niweluje ucisk na ciało i daje uczucie relaksu. Pianka VISCO często jest stosowana w profilaktyce przeciwodleżynowej i w problemach z krążeniem. Materiał ten jest również w pełni antyalergiczny.

Lateks jest materiałem, który wyróżnia się wyjątkową elastycznością punktową, dlatego świetnie dopasowuje się do kształtu ciała. Robi to tylko w miejscu, w którym dochodzi do nacisku, co powoduje, że stanowi idealne podparcie na całej jego długości. Pianka lateksowa jest przy tym na tyle sprężysta, że natychmiast powraca do swojej poprzedniej postaci po zmniejszeniu nacisku.

Mata kokosowa to materiał w pełni naturalny, został wykonany ze skorupy orzecha kokosowego. Jest on odpowiedzialny za nadanie odpowiedniego stopnia twardości materacowi oraz nadaje trwałości całej konstrukcji. Kokos posiada właściwości antyalergiczne i antygrzybiczne. Dzięki swojej budowie jest bardzo przewiewny i absorbuje wilgoć z materaca.

Filc tapicerski jest to materiał wykorzystywany jako warstwa podkładowa, odpowiada za amortyzację układu sprężynowego oraz izolację dźwięku podczas zmieniania pozycji ciała.

Owata jest to miękka, ciepła włóknina wykonana z poliestru o właściwościach antyalergicznych. Nadaje miękkości, puszystości i sprężystości.

 

Pokrowiec materaca zabezpiecza materac przed zabrudzeniami, wspomaga przy tym właściwą wentylację wnętrza materaca i wspiera transfer wilgoci. Na obrzeżu pokrowiec na materac wykańczany jest zamkiem błyskawicznym. Zamek pozwala na łatwe zdjęcie pokrowca do prania i ponowne jego nałożenie.


Przejdź do strony głównej

DLACZEGO MY

Doświadczanie!
Od 2007r robimy wszystko aby umeblowanie Państwa domu lub mieszkania było łatwe i przyjemne. Zdobyte doświadczenie oraz znajomość najnowszych trendów w meblarstwie, wystroju wnętrz i designie pozwala nam dostosować ofertę do potrzeb Naszych klientów.
Bezpieczna dostawa! 
Towar zawsze solidnie zapakowany, dostawa odbywa się transportem firmowym lub wyspecjalizowanymi firmami spedycyjnymi. Meble dostarczamy na terenie całego kraju.
Obsługa klienta!
Kładziemy nacisk na najwyższą jakość obsługi i sprawną komunikację z Klientem począwszy od pierwszego kontaktu aż po obsługę posprzedażową i gwarancyjną. Zawsze służymy poradą i wsparciem w doborze odpowiedniego towaru.
Towar w pierwszym gatunku!
W naszym sklepie oferujemy Klientom tylko produkty w pierwszym gatunku wprost od sprawdzonych polskich producentów.
24 miesiące gwarancji!
Wszystkie sprzedawane przez nas meble są fabrycznie nowe z pełną gwarancją producenta. W przypadku odkrycia wady w zakupionym produkcie drobne naprawy wykonywane są przez mobilny serwis u Państwa w domu, większe usterki usuwane w systemie door to door - towar jest odbierany przez serwis firmowy, naprawiany, a następnie dostarczany w to samo miejsce.
Oprogramowanie sklepu shopGold.pl
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu